err
04 خرداد 1402 - 17:59

گفتمان مقاومت، هویت اسلامی را در دنیا زنده نگه داشته است

تولیت حرم امام خیمنی(ره) گفت: گفتمان مقاومت هویت اسلامی را در دنیا زنده نگه داشته است، پایه‌گذار جریان مقاومت در برابر نوعی از صهیونیسم است، امروز هم محتاج هستیم که از درون در فضای جهانی گفتمان‌سازی کنیم که در این خصوص لازم است جهان را بشناسیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، سید حسن خمینی تولیت حرم امام خیمنی(ره) در مراسم تجدید بیعت کارکنان وزارت امور خارجه با امام راحل که ظهر امروز در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه سیاست خارجی لازم است تا جای ممکن دانش و قدرت پیش‌بینی خود را بالا ببریم، همچنین لازم است تا از ظرفیت دیپلماسی ایرانیان خارج از کشور به خوبی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: راه هیچ تقدسی ندارد بلکه هدف مقدس است، ما بعضا گرفتار تقدس مسیر می‌شویم، یکی از جملات امام که باید با آب طلا بنویسند این است که امام گفتند که «می‌گویند حرف مرد یکی است، اما حرف مرد یکی نیست»، اگر فهمیدیم که راه را اشتباه رفتیم برگردیم، اتفاقا مرد آن است که هرجا فهمید اشتباه کرده است، برگردد.

تولیت حرم امام خیمنی(ره) گفت: ما در اصولمان و در منافع ملی خود باید محکم بایستیم اما راه مقدس نیست، نمونه بسیار خوب این مسئله، داستان توافق با عربستان است، بسیار کار عاقلانه و ارزشمند است. اینکار اصلا به این معنا نیست که ما با محمد بن سلمان رفاقت داشته باشیم یا اتفاق ترکیه را فراموش کنیم، سیاست خارجی داستان تقدس‌ها و رفاقت‌ها نیست، داستان منافع کلان ملی است.

سید حسن خمینی افزود: وقتی پای عقل در میان باشد، اقتضا می‌کند که با شجاعت و با درایت تشخیص درست دهیم و گرفتار هیجان نشویم، داستان پذیرش قطعنامه نماد این است که راه تقدس ندارد، ما می‌توانیم هر لحظه مسیرمان را به سمت مسیر بهتر عوض کنیم.

وی بیان کرد: نکته دیگر آن است که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است، هرچه در داخل قدرتمندتر باشیم، در سیاست خارجی قدرتمند هستیم، باید همگرایی داخلی را بالا برد.

تولیت حرم امام خیمنی(ره) تاکید کرد: ما باید در سیاست خارجی سعی کنیم توان گفتمان‌سازی‌های بین المللی داشته باشیم، اصل انقلاب در یک چنین فضایی پدید آمده است، فضای دنیا قبل از وقوع انقلاب دو قطبی بود.

سید حسن خمینی ابراز کرد: گفتمان نه شرقی و نه غربی فضای ایران را متحول کرد، بازگشت دوباره دین به عرصه بین‌الملل و هویت بخشی به مسلمانان و گفتمان مقاومت از گفتمان‌های آن دوران است.

وی تاکید کرد: ‌گفتمان مقاومت، هویت اسلامی را در دنیا زنده نگه داشته است، پایه‌گذار جریان مقاومت در برابر نوعی از صهیونیسم است، امروز هم محتاج هستیم که از درون در فضای جهانی گفتمان‌سازی کنیم که در این خصوص لازم است جهان را بشناسیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238229